A hosszú távú anyagi biztonságunk megteremtéséhez elengedhetetlen a megfelelő befektetések megléte, ám portfóliónk összeállítása korántsem egy egyszerű feladat.
Laikusként ugyanis nehéz átlátni a különböző lehetőségek előnyeit és esetleges hátulütőit, arról nem is szólva, hogy egész másképp kell gondolkozni rövid- és hosszútávú tervek esetében. Ezért is fordultak már sokan a Grantis befektetési tanácsadóhoz. A független pénzügyi szakemberek ugyanis tökéletes rálátással rendelkeznek és minden esetben a számunkra legoptimálisabb megoldásokat ajánlják. A kifogástalan eredmény érdekében ilyenkor számtalan tényező együttes vizsgálata szükséges, ezek közt akadnak olyanok is, amelyekre előzetesen talán nem is gondolnánk. Emiatt aztán döntő fontosságú, hogy minden egyes szempontot alaposan mérlegeljünk és csak ezt követően válasszuk ki azokat a konstrukciókat, amelyekkel célt érhetünk.
Hogyan történjen egy-egy befektetés megválasztása?
Amikor megtakarításainkat tervezzük, elsőként mindig a biztonsági tartalék meglétére kell helyeznünk a hangsúlyt. Hosszú távra szóló lekötéseink idő előtti felbontása tudniillik szinte minden esetben komoly veszteséggel járhat, így egyéb módon kell felkészülnünk a nem várt, hirtelen jött kiadások finanszírozására. A biztonsági tartaléknak nagyjából 6-12 havi keresetünknek megfelelő összegnek kell lennie, valamilyen könnyen hozzáférhető formában. Erre alkalmas lehet a készpénz, ám ennél sokkal biztonságosabb a lekötött betét, vagy egy hétköznapi bankszámla is. Miután ezzel már rendelkezünk, következhet minden egyéb befektetés megtervezése. Ilyenkor figyelembe kell vennünk a futamidőt, és természetesen az is kardinális kérdés, mekkora összeget tudunk rendszeresen erre a célra fordítani. A legfőbb hangsúly rendszerint az elérhető hozamok mértékére kerül, ám azt mindenképp tartsuk szem előtt, hogy a nagyobb kamat szinte garantáltan magasabb rizikóval is jár. Ezért aztán a kockázattűrő képességünk meghatározására is kiemelt figyelmet kell fordítanunk. Már csak azért is, mert ha egy konstrukció állandó feszültségforrást jelent, az szinte garantáltan azt eredményezi, hogy idő előtt kiszállunk majd, jellemzően a legrosszabb pillanatban. Ezt a dilemmát a befektetési portfóliónk diverzifikálásával kerülhetjük el a leghatékonyabban. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy alacsony rizikójú eszközöket – például ilyen a lekötött betét, vagy épp az állampapír – és magasabb kockázatú elemeket párhuzamosan alkalmazunk, így biztosan lesz olyan módozat, ami aktuálisan épp jól teljesít.
Kockázatmentes megtakarítás lekötött betét segítségével
Bizonyos esetekben szükségessé válhat, hogy pénzünket biztonságos, ám könnyen hozzáférhető módon tároljuk. Ilyen lehet például egy ingatlan eladásából befolyt összeg, de a már említett biztonsági tartalék is. A készpénz ugyan kézenfekvő alternatívának tűnhet, ám ne felejtsük el, hogy sérülékeny és könnyen ellopható. Ezzel szemben a lekötött betét kiszámítható, teljes mértékben kockázatmentes és biztonságos is. Kiválóan alkalmazható rövid- és középtávra egyaránt, viszont a különféle pénzintézetek ajánlatai közt ma már komoly különbségek tapasztalhatók. Sokan pont ezért használják a BiztosDöntés lekötött betét kalkulátorát. Tudniillik itt a legalapvetőbb adatok megadását követően már jól áttekinthető módon láthatjuk az egyes konstrukciók legfőbb paramétereit, az Egységesített Betéti Kamatlábat, illetve a nettó kamatot is, adott futamidőre vonatkoztatva. A lekötött betét tehát egy remek választás lehet, ha biztonságos, rövidtávra szóló befektetés a célunk, ugyanakkor mielőtt döntenénk, mindenképpen egyeztessünk egy független pénzügyi szakemberrel.